Stop mastným vlasom!!!
26.11.2012 12:07:42
Stačí si prejsť prstami vlasy a máte pocit, akoby boli naložené v oleji? Rýchlo sa mastiace vlasy trápia nielen dievčatá v puberte, ale sprevádzajú mnohé ženy až do ďalekej dospelosti. Ak chcete mať opäť vlasy ako z časopisu, zatočte s mastnotou čo najskôr! Prečo sa tak mastia
Pamätáte si, aké hebké vlasy ste mávali na základnej škole a ako s príchodom puberty po ich kráse neostalo ani pamiatky? Práve v čase adolescencie väčšina tínedžerov začína bojovať s nadmerne sa mastiacimi vlasmi. Hormonálne zmeny dajú však zabrať nielen tínedžerom, ale aj ženám v menopauze, a tak sa dá predpokladať, že ženy v prechode si s mastnou pokožkou tiež užijú svoje.
Mnohí odborníci zaoberajúci sa vlasmi a pokožkou hlavy sa nazdávajú, že za mastné vlasy môže genetika. Zároveň dodávajú, že práve kvôli dedičnosti sa nadmerné produkovanie vlasového mazu mazovými žľazami , tzv. serba, sa nedá znížiť vhodnou diétou, aké sa v prípade mastiacich sa vlasov odporúčajú. Prejsť teda treba na iné spôsoby.
Okrem genetiky a hormonálnych zmien môže mať mastné vlasy na svedomí aj nepravidelné umývanie hlavy, používanie dráždivých šampónov či nevhodná strava. Zo všetkých typov vlasov majú najväčší sklon k masteniu svetlé jemné vlasy. Na hladký tenký vlas sa totiž maz oveľa lepšie prichytí, ako povedzme na tvrdšiu štruktúru kučeravého vlasu.
Mastné vlasy po celej dĺžke
Možno za to môže kefa. Jej jemné štetinky mastnotu z pokožky ľahko prenesú aj na ostatné časti vlasov. Ľudia s veľmi mastnými vlasmi sa tak umývaním hlavy musia zapodievať aj dvakrát denne. Hoci si ráno vlasy dôkladne umyjú, popoludní je pokožka v takom stave, že celú umývaciu procedúru treba zopakovať.
Niektorí experti nás varujú pred každodenným umývaním vlasov, pretože vraj tým len vyprovokujeme mazové žľazy k zvýšenej produkcii. Iní zasa toto tvrdenie popierajú a odporúčajú umývať si hlavu tak často, ako je to potrebné. Neviete sa rozhodnúť? Vyskúšajte obe metódy, každej dajte jeden týždeň a sama uvidíte, ktorá z nich váš vlasový problém lepšie vyrieši.
Základné pravidlá: Ak vás trápia mastiace sa vlasy po celej dĺžke, prispôsobte tomu aj umývanie. Vlasovej pokožke treba venovať špeciálnu starostlivosť a dopriať jej pri umývaní šampónom aj masáž. Vyberajte si odľahčené šampóny, prípadne špeciálne liečivé z lekárne a nanášajte ich na celé vlasy, nielen na pokožku. Miesto balzamu vyskúšajte mlieka v spreji alebo toniká na rozčesávanie vlasov. Zaťažovanie vlasov by sa mohlo vrátiť v podobe nepríjemných mastných lupín.
Mastná pokožka, suché konce
Takýto typ vlasov sa upravuje len veľmi ťažko a často účes vôbec nedrží tvár. Môže za to práve kombinácia mastiacej sa pokožky a suchých rozštiepených končekov. Pri umývaní hlavy preto používajte osvedčenú metódu - masírujte šampónom len pokožku hlavy, pričom vlasy už nešampónujete. Pena, ktorá bude pri zmývaní stekať po vlasoch ich prečistí, no nevysuší. Na zvyšok vlasov použite kondicionér, ten však treba naniesť len na končeky a miesta, ktoré sú vysušené.
Základné pravidlá: Mokré vlasy by ste si naozaj nemali česať. Jednak tým dráždite pokožku vlasov, jednak môžete svoje kadere polámať. Rozhodne by ste tiež nemali spávať s mokrými vlasmi alebo si ich nechať na noc vlhké. Aj to môže spôsobiť mastnú pokožku.
Tohto sa vyvarujte
Hrebene s ostrými hrotmi na vlasy nepatria, rovnako tak treba v prípade mastných vlasov vynechať používanie kief s hustými štetinkami, ktoré prenesú mastnotu na celé vlasy
Hustá ofina nie je pre rýchlo sa mastiace vlasy najvhodnejšia, pretože len čo počas dňa padne a zmenší svoj objem, môže vyzerať naraz veľmi riedko
Stylingové prípravky ako gély, krémy a vosky by ste vôbec nemali používať, radšej ich nahraďte penovým tužidlom, ktoré vlasy tak veľmi nemastí
V zime nenoste čiapky z umeliny, ale z prírodných materiálov
Tiež sa neoplatí oplachovať vlasy horúcou vodou. Miesto nej použite vlažnú či dokonca studenú, ktorá krásne uzavrie póry
Komentáre